Na radu známých i rodičů jsme se na jaře 2010 poprvé rozhodli vyrazit do oblasti Bodamského jezera. Protože týdenní výlety pod stanem plánujeme dvě rodiny ( 2 stany, 5 dospělých, 5 dětí, 2 automobily a 10 jízdních kol ), vybírali jsme oblasti, kde si užijí dospěláci i děti ( od 3-13 let ), dobrý kemp, blízko možnost pravidelných nákupů potravin a hlavně koupání i cyklotrasy. Protože je Bodamské jezero velké, rozdělili jsme pobyty a poznání celé oblasti na na dva roky vždy první týden v červenci. V roce 2010 v Rakouské části jezera- v kempu u Bregenzu a v roce 2011 v severní, německé části - v kempu u Kostnice.
Fotografie k výletům - viz odkazy na konci každé kapitoly
Protože známe oblast kolem Bregenzu z pracovních aktivit i párkráte jsme zde byl s dětmi v nedalekých kopcích v zimě na super lyžování, padla volba letního poznání na tuto oblast. Hledání kempů na Google, www.camping.info apod nám pomohlo vytipovat několik nedalekých kempů, ale nakonec nás zaujal jeden - Seecamping Bregenz ( https://www.seecamping.at/ ). Překvapilo a trochu znervózněla věta na stránkách, že rezervaci neprovádí, ale líbila se nám poloha i ceny. Navíc další informace jsme zjistili několik dní před příjezdem od rodičů, kteří s obytným přívěsem shodou okolností kempovali u Lindau a na kemp se nám na kolech zajeli "podívat".
Po příjezdu jsme pochopili, proč se místa dopředu nezamlouvají- je jich tolik, že to není potřeba. Jedná část kempu je blízko recepce ( pod stromy a v chládku ), druhá část sousedí s hlavní částí kempu a je částečně pod stromy a částečně na otevřené ploše ( s mnoha místy ). Nám se nejvíce líbilo místo v druhé části kempu, blízko sociálních zařízení ( hlavně potřeba s dětmi... ) a vyhrazené jen pro stany. A protože používáme dva velké rodinné stany, zabrali jsme neskromně celou tuto plochu :-) Další výhodou bylo asi 100m vzdálení kamínková pláž s pozvolným vstupem do vody ( ideálně pro děti, boty do vody velmi ale vhodné !) a s kempem sousedící hlavní cyklotrasa kolem celého jezera. Vzdálenost do města asi 10 minut na nádraží a do obchodu, elektrika v ceně kempování a pro detailisty- běžné zásuvky v rozvaděčích bez nutnosti redukcí apod - tzn. stačila obyčejná prodlužka a bylo to. Sociálky byly zcela v pořádku a čité.
z kempu směrem k Bregenzu ( včetně prohlídka pěší zóny a centra města, https://www.bodensee-radweg.com/lanovka-pfaender.html ). Lanovkou, která začíná kousek od centra a je dobře cedulemi značená se dá vyjet i s jízdními koly na vrchol. Odtud je super výhled na celou východní část jezera. Navíc u horní stanice lanovky je krom občarstvení i naučná stezka a "mini ZOO", což potěšilo hlavně děti... Pak následuje asi 15 km sjezd po silnici směrem k jezeru. Silnice je kvalitní, asfaltová, jen v horní části s omezeným automobiulovým provozem, ale asi po 2-3 km se pak napojuje na klikatou silnici s běžným provozem. Na sjezd dolů máme ( nebo spíéše dcera Barunka - 10 let ) nezapomenutelné zážitky - téměř již posledních 500metrů sjezdu ( téměř již u jezera ) neubrzdila zatáčku a ve velmi vysoké rychlosti "hodila tygra", naštěstí do protikopce s trávou. Řidítka ohnutá, odřeniny a koleno v kůži a podkoží roztržené. Provizorní ovázání a šli jsme shánět doktora ( neděle dopoledne...). Po neochotě sestřičky z nedaleké ambulance prakt. lékařky i poskynout alespoň sterilní krytí ( jsem sám chirurg, alespoň provizorně bych ránu ošetřil ) jsme se rozhodli k vlastnímu řešení - provizorně ovázání ponožkami, čímž se zastavilo alespoň nevelká krvácení, posadili jsme Barču na nosič a tradá do nemocnice v Bregenzu. Ta bohužel sídlí ne u jezera, ale dosti v kopci nad městem, tak jsme si dali vrcholovou prémii se zátěží... Ošetření kjolegou chirurgem bylo precizní, personál vstřícný a krom asi 20 stehů v podkoží a kůži a následně orthézy jsem dostal na převazy ve stanu ještě hrst materiálu. Cena 84 EURO ( naštěstí máme úraz. pojištění do zahraničí ). Asi nejvíce mne překvapila reakce dcery po ošetření, když jsme čekali na zbytek výplravy v nemocniční hale a dívaje se prosklenou stěnou na kopec Pfänder, kdy prohlásila " Já bych jela na Pfänder ještě jednou... ale dolů jen lanovkou!"
Městečko, které sice leží již na německé straně břehu Bodamského jezera, ale z Bregenzu a našeho kempu odtud vedla cyklostezka ( cac 20km ) kolem jezera. Krom mne, Barunky ( už mohla chodit, ale měla orthézu ) a babičky ( necítila se a solidárně jela s námi autem ) jeli ostatní na kolech a cestu si libovali. Parkování v Lindau je trochu problém, ale dá se zadarmo zaparkovat kousem severní od centra- my na parkovišti u hřbitova. Mezitím cykloparta dojela a nenechali jsme si ujít prohlídku starého města s domky a přístavem s bohatou historií. Procházka a bloumáním byla skoro na 2 hodiny, pro děti krácená dobrou zmrzlinou :-)
Město ležící v německé části jezera, téměř v polovině délky, v severní části. Od kempu v Bregenzu asi 40-50km a protože by to bylo na děti mnoho, volili jsme dvě varianty- na kolech ( či auty ) tam a zpět děti s babičkou výletní lodí, nebo obě cesty autem tam i zpět. Nakonec zvítězila varianta auty tam i zpět. Příjemným překvapením bylo ( jen v ten den ? ) parkování v podzemní garázi přímo u nábřeží v centru města zadarmo a tak jsme si se zmrzlinou užívali procházky po nábřeží, až jsme došli k muzeu vzducholodí Zeppelin ( https://www.zeppelin-museum.de/ ), které se zde dříve i nyní nadále vyrábějí. Prohlídku muzea můžeme jednoznačně doporučit. Dokonce jsme zvažovali i lístek na krátký let Zeppelinem nad jezerem, ale lístek pro 5 osob už bohužel něco stál... Snad příště. V Friedrichshaffenu prý za shlédnutí stojí též muzeum firmy Dornier ( další letecká továrna ), ale s ohledem na dětskou část výpravy jsme tuto část neuskutečnili. Navíc děti se těšili na pozdně odpolední koupání v kempu a to rozhodlo.
Více než půldenní výlet do tohoto malého knížectví mezi Rakouskem a Švýcarskem jsme uskutečnili ve dni, kdy se očekávalo o něco horší počasí a navíc Barunka chodila již s jen s "elasťákem" přes koleno. Proto výlet do Vadúzu přišel vhod. Zajímavostí je kontrola na Rakousko-Licht. hranici, neboť toto malé knížectví má režim podobný Švýcarsku. Nicméně zdržení bylo minimální. Parkování s autem ve Vadúzu je problém- mými rodiči, znalými situace doporučeno parkování u fotbalového stadiónu, kam stejně cedule turisty dovedou. Ne zpoplatněné, ale není to žádná katastrofa. Prohlédnout si "hlavní město" nám s procházkami kolem Rýna i po pěší zóně zabralo asi 2-3 hodiny a protože se vyčasilo a začalo být horko, začaly děti brblat a tak jsme se pomalu odebrali na cestu do Bregenzu
S ohledem na děti jsme každý den v programu vyhradili část ( někdy i celý den ) koupání. Jednou možností bylo jezero a pláž rovnou u kempu, zajímavou alternativou bylo i koupání na řece Bregenzerach, kde se z kempu dalo dojet po cyklostezce k několika místům, kde v řece byly obrovské vyhřáté kameny s příjemně ledovou a čistou vodou v řece. Děti řádili ( Barunka se již i koupala :-) a pak jsme ji koleno převázali ... ) a rodiče i babička si užívali vyhřátých kamenů.
I přesto, že hned druhý den jsme byli nuceni výrazně upravit plány ( Barunky úraz kolene ), tak jsme stihli ostatní najet kolem 80-90 km na kolech a poznat jihovýchodní část Bodamského jezera. Nakonec se poslední dny v řece koupala s ostatními i Bára.
Cestou domů jsme zvolili objezd jezera úmyslně přes Kostnici ( tzn. po švýcarské straně jezera zpět do německé Kostnice ), ale s ohledem na plán následujícího roku se o Kostnici dočtete dále.
Po pozitivním hodnocení pobytu v Bregenzu v roce 2010 s dětmi padlo další rok rozhodnutí - cílem bude opět Bodamské jezero, ale ta část, která se v předchozím roce nestihla - tzn. severní část jezera ( Kostnice, Reichenau, Mainau ) a Dolní jezero s vodopády na Rýnu. Ty s ohledem na vzdálenost od Bregenzu a neskonale pomalý průjezd silnicemi ve Švýcarsku se nedaly v roce 2010 rozumně stihnout. Volba kempu byla jako rok předtím- něco hledání na Googlu, něco přes osvědčený www.camping.info. Tak dlouho jsme váhali s kempem, až jsme se 14 dní před odjezdem rozhodli jet na několik tipů na "blind". Volno a hezký kemp pro dva velké rodinné stany a opět 5 dospělých, 5 dětí, 2 auta a 10 kol bylo v DKV-kempu u Kostnice - https://www.dkv-camping.de/ Ceny akceptovatelné, sociální zařízení pěkné, v kempu čerstvé pečivo a možnost namražení chladících médií do chladícího boxu, asi 100m od koupání s krátkou a pozvolnou kamenitou pláží a kolem kempu vedoucí cyklotrasy kolem celého jezera. Obsluha velmi vstřícná ( snad byli i pořád lehce "lízlí", ale skutečně vše pro rodinu ideální.
Hraniční městečko, ležící na břehu Horního jezera a v místech, kde z Horního do Dolního odtéká Rýn. Městečko staré, krásné a přívětivé cyklistům se spletí cyklostezek a s řidiči slušnými a tolerující i takovou cyklokolonu, jako bylo nás 10 kol za sebou.
Již minulý rok jsme navštívili Husův dům, kde při vstupu nás přátelsky přivítali paní a nám i dětem v češtině vyprávěla historii, pojící se k tomuto místu a Mistru Janu Husovi. Prohlídku vřele doporučujeme i proto, že i děti zaujala a informace tam získané by měly patřit k základní intelektuální výbavě každého Čecha. Asi 2km od tohoto místa, uprostřed kruhového objezdu na "sídlišti" se nachází tzv. Husův kamen, kde podle historie byl Mist upálen.
Vřele doporučit lze též procházky po nábřeží jak části "před mostem", tak i "za mostem" kolem přístsviště a vlakového nádraží. Opakovaně jsme zde pěšky či na kolech jezdili a užívali si krás a pohledů na jezero. V sousedství nádaží se nachází též atrakce, kterou jsme dětem ani sobě nemohli nechal ujít- obrovská akvária SEA LIFE ( https://www.visitsealife.com/de/?cc=de )
Na kolech se dá z kostnice kolem nádraží projet bez problémů k sousedícími městečku ( plynule přejezd D-CH z ulice do ulice ) do Kreuzlingenu ve Švýcarsku. Prohlídka města a několika moderních atrakcí je též možností jak si vyplnit čas.
na druhou stranu od kempu, než do Kostnice, cestou kolem stanoviště trajektu Konstanz- Meersburg se kolem, po cyklostezce dá dojet až ke vstupu na tzv. květinový ostrov - Mainau (https://www.mainau.de/). Parkoviště pro automobily, ale též pro jízdní kola ( na cesty a do parků ostrova kola nemohou - zámek s sebou a kola je možno zamknout do četného počtu stojanů na kola ). Vstupné u brány není ani pro rodinu devastující a tak hurá na procházku po parcích, lesoparcích i zámečku poloostrova. Vřele krom obchůzky kolem dokola doporučujeme udělat si čas na prohlídnu motýlí farmy- jakéhosi maxiskleníku s tropickými rostlinami a velkého množství malých i velkých motýlů roztodivných tvarů i barev. na ostrov je možno se dostat též výletní lodí, což jsme neřešili, neboť jsme měli kola. 3-4 hodiny procházky, včetně dovádění dětí v dětské části parku na vorech a prolézačkách uběhlo jako voda.
Cyklovýlet na poloostrov Reichenau ( https://www.reichenau.de/index.php?id=171 ) jsme uskutečnili v plném počtu účastníků a dojeli jsme z kempu až na konec ostrova a zpět. Celkem kolem 45 km (nejmenší z dětí "na tyči" s taťkou), ve velkém vedru, ale stál výlet za to. Cestu tak jsme volili kolem Mainau a pak napříč přes kopec, zpět jsme se vraceli přes Kostnici kolem jezera. Překvapilo nás mnžství skleníků a fóliovníků na ostrově, kde se pěstuje zelenina snad všeho druhu. Děti též využili vykoupat v čisté vodě na konci ostrova, nedaleko od malého přístaviště výletních lodí, které křižují dolní jezero.
Po dobré zkušenosti s koupáním v jezeře v oblasti kolem Bregenzu nás nic neplánovaného nečekalo ani kolem Konstanze, navíc, kdybychom nebyli líní, tak asi 2km od kempu baly travnatá a oblázková pláž města Konstanz... Vody většinou čistá a tak si děti koupání každý den užívaly.
Jak výše popisovány cesty, tak hlavně díky tomu, že děti byly opět o rok starší ( a zdatnější ), tak za týden jsme s nimi ujeli kolem 120 km.
V pravidelných, asi 15-20min. intervalech křižuje několik trajektových lodí horní část Bodamského jezera. Krom cyklistů převáží osobní i nákladní automobily i autobusy. Poslední den ( cestou domů ) trajekt krom obou řidičů a Adélky (trajekty po cestě na Island už nikdy !) vyzkoušely děti s maminkami a babičkou (a zadarmo).