2.část

Pilanesburk

 Pilanesburk také nepatří k rozlehlým rezervacím, a proto i zde je možné vidět spoustu zvířat. I zde, ale platí, že na zvířata musíte mít štěstí. A tak, přestože nám všichni tvrdili, že nejlepší doba na cestu do parku je brzy po svítání a těsně před setměním, kdy zvířata chodí pít, my jsme v tuto dobu v žádné z navštívených rezervací na zvířata prostě nenarazili. Zato jsme v poledním žáru potkali spoustu slonů, kteří uprostřed silnice v klidu požírali svůj oběd z okolních stromů a způsobili tak menší dopravní zácpu. Adrenalin Vám zvedne lev, který se znenadání vynoří z křoví a kráčí prostředkem silnice přímo na Vás, nebo buvol, kterého jste probudili z polední siesty. Dech se Vám ale zatají i při pohledu na žirafí rodinku pasoucí se opodál. Že Vás ani pouhé čtení těchto řádků nenechá klidnými? Pak si předešlé emoce vynásobte deseti a tak nějak se budete cítit navštívíte-li africkou divočinu v noci. I když jsou zvířata pod dohledem správců, žijí naprosto volně. Obstarávání potravy je tedy každodenní nutností k přežití. Přesto spatřit dravce přímo při lovu je velmi vzácný zážitek.

Kalahari

 Polopoušť Kalahari byla, alespoň pro mne, třešničkou na dortu JAR. Bohužel jsme v nabitém programu vyšetřili na prohlídku pouze dva dny. A přestože by každá z rezervací, kterou jsme navštívili, stála alespoň za týdenní zastávku o Kalahari to platí dvojnásob. Krásné klimatizované bungalovy v kempu Twee Rivieren nabízí maximální pohodlí a komfort. Ti, kteří nevyhledávají pohodlí můžou spát ve stanech nebo přímo pod širým nebem. Také zbylé dva kempy Mata Mata a Nossob nabízí dobré ubytování jak v bungalovech tak i ve stanech. Nossob je nejvíce vzdálen civilizaci a snad i proto působí nejdobrodružněji, navíc jako jediný nabízí noční výpravy za zvířaty. V každém kempu si můžete zajít na místní speciality a tak jediné na co je důležité neustále myslet, je mít při sobě velké množství vody, jak zvláštní, když jste v Africe, že? A Kalahari je už „opravdovou Afrikou“. Teploty i na konci léta šplhaly až těsně pod padesát stupňů, všude kolem Vás obklopuje pustina s volně žijícími predátory a jen občas se minete s autem dalších lovců fotografií a nezapomenutelných zážitků. Jediným stínem jsou na Kalahari paradoxně původní obyvatelé – křováci. Abych byl přesný. Domorodci, kteří oděni pouze do bederních roušek lemují jedinou příjezdovou silnici, a kteří jsou za drobný peníz ochotni pro Vás zatancovat, nebo se s Vámi na památku vyfotit, nebo udělat cokoli, jsou ochotní i předstírat, že jsou těmi pravými bushmen.  


Augrabies Falls

 Navštívíte-li největší jihoafrické vodopády Augrabies na konci léta, nebudete pravděpodobně velmi nadšeni. Skály, ve kterých vodopády najdete jsou totiž tak rozpáléné, že Vás přinutí zkrátit pobyt v nich na minimum. Navíc ani samotný vodopád, který je, co se průtoku vody týká, druhý největší v Africe není touto dobou nijak mohutný. Budete-li v JAR na jaře (u nás v říjnu) nabídnou Vám Augrabie Falls úchvatnou podívanou. Z výše položených vyhlídek je vidět obrovský kaňon, do kterého padá s obrovským rachotem voda ze všech stran, a nad kterým se vznáší vodní opar. Dobrodruzi a milovníci vodních sportů ocení širokou nabídku raftingu.

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode